Новітні методики та інструменти для таксації лісу – основа практичного навчання лісівників
Важливою частиною курсу з лісової таксації є навчальна практика. Саме в цей час студенти, котрі навчаються за спеціальністю H4 «Лісове господарство», одержують практичні навички щодо використання сучасних інструментів і обладнання, організації та проведення різноманітних лісотаксаційних робіт.
В умовах поточної безпекової ситуації навчальна практика проводилася частково на базі Дзвінківського навчально-науково-виробничого центру, а значна частка таксаційних робіт проводилася в лісових насадженнях НПП «Голосіївський». Закладання пробних площ з рубкою модельних дерев, набуття практичних навичок відбору прирісних кернів для дослідження приросту, сортиментації стовбурової деревини та обліку лісопродукції у виробничих умовах було організовано під час навчальних виїздів у насадження ВП НУБіП України «Боярська ЛДС». Камеральну обробку зібраних даних студенти виконували в навчальній лабораторії обліку лісу кафедри таксації лісу та лісового менеджменту.
Відповідно до програми практики студенти в першу чергу познайомилися з правилами вимірювання висоти та діаметра дерев у лісових насадженнях. З цією метою було використано сучасні конструкції мірної вилки та різноманітні електронні висотоміри, зокрема, HEC, лазерний TruPulse 360B та ультразвуковий Vetrtex IV.
Далі студенти практично опанували методики закладання пробних площ для визначення стовбурового запасу та приросту деревостанів із рубкою та без рубки модельних дерев. Одночасно студенти отримали можливість поспілкуватися зі спеціалістами-виробничниками щодо норм сортування деревини, правил раціонального розкряжування стовбурів для одержання максимального виходу ділової деревини та набули практичних навичок зі встановлення класів якості заготовленої лісопродукції. Окрім того, під час рубки моделей було взято зразки для аналізу ходу росту дерев. Це спеціальне, надзвичайно цікаве дендрохронологічне дослідження, яке проводиться з метою встановлення таксаційних характеристик стовбура у різні періоди життя дерева.
Додатково до змісту основної програми практики, студенти долучилися до оновлення нумерації дерев та проведення чергових обмірів на постійних пробних площах кафедри, які закладені в лісових насадженнях ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» з метою вивчення продуктивності соснових деревостанів. Варто зауважити, що для окремих студентів, котрі є дипломниками кафедри, це ще й початок збору дослідних даних для підготовки бакалаврських кваліфікаційних робіт.
Крім традиційних лісотаксаційних робіт на постійних пробних площах, співробітниками Департаменту розвитку та ІТ ДП «Ліси України» було продемонстровано можливості технології лазерного сканування з одночасним картографуванням дерев (SLAM) за допомогою мобільного лазерного сканера.
Завершальним етапом практики стала камеральна обробка зібраних дослідних даних в навчальній лабораторії, яка передбачала підготовку детального звіту за всім видами робіт, проведеними у лісі. Найбільшої уваги студентів потребували дослідження щодо аналізу ходу росту зрубаних модельних дерев. Результатом цього дендрохронологічного дослідження, яке дозволяє студентам глибше пізнати природу лісу, встановити особливості впливу різних природних чинників та господарських заходів на продуктивність лісових насаджень, стала детальна історія росту деревних стовбурів у висоту, товщину, за об’ємом та іншими біометричними показниками.
Під час практики студенти опанували не лише класичні методики і сучасні прилади, але й мали можливість вивчити спеціалізовані методики таксації лісів, які використовуються для проведення наукових досліджень, зокрема у рамках наукової тематики кафедри.
Кафедра таксації лісу та лісового менеджменту висловлює вдячність за сприяння в проведенні навчальної практики ВП НУБіП України «Боярська ЛДС» та НПП «Голосіївський».
Віктор СВИНЧУК, Андрій БІЛОУС,
Віктор МИРОНЮК, Анатолій МАКАРЕВИЧ